Splav Dunajca a Hornádu 2016_9 PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Nedeľa, 16 Október 2016 10:51

Splav Dunajca a Hornádu 2016

V Septembri dostal Upon rodičovskú dovolenku na víkend od Zuzky a náležite to využil na splav dvoch Slovenských vodáckych chuťoviek. Nehovoriac o tom že nikto z nás ich ešte nešiel.
Vyrazili sme skoro ráno zo Žiliny v zostave Ďuri, Upon, Zuzka a Evka. V Martine sme doplnili partiu o Ľuda a Gusta. Plán na štvrtok bol splav Dunajca v Pieninách. Dodávkou sme prišli do Lysej nad Dunajcom až pod priehradu. Bola to cesta ako keby sme sa vrátili o niekoľko desaťročí spať. Naša stará dodávka viac ako 90km/h nedá, išli sme len starými cestami, mimo diaľnic a na Liptove akurát prebiehalo vykopávanie zemiakov. Návrat v čase o pár desaťročí :-) Počasie nám v ten deň prialo a bolo teplo. Evka zažila svoj debut na kajaku a musela sa rýchlo učiť. Horný úsek Dunajca bol príjemný, široké koryto, občas rýchlejší prúd a plte s turistami. Našťastie už bolo po sezóne a na vode ich bolo len zopár. V okolí Červeného Kláštora sme si vychutnali pohľady na Poľské Tri Koruny a potom prišla tá najkrajšia časť splavu. Dunajec obklopia vysoké skalné bralá a on sa pomedzi ne točí a točí. Splav to bol nenáročný a bolo dosť času vychutnávať si túto krásu. Menšie spestrenie bola skúška "Jánošíkovho skoku". Povesť hovorí, že Juro Jánošík prijal do svojej družiny len toho, kto dokázal na najužšom mieste preskočiť Dunajec. Tento úsek sa nachádza pod Ostrou skalou a koryto rieky je tu 12 metrov široké. Upon a ani ja sme žiaľ v tejto skúške neobstáli. Bol to skôr pád do vody a nie pokus o skok na druhú stranu :-). Splav sme skončili v Poľsku v Krościenko nad Dunajcem. Ja som nasadol na bike a vrátil sa po dodávku.
Večer sme sa po nútenej zmene plánu presunuli do Slovenského raja a ubytovali sme sa v peknej chatke. Gusto to zariadil výborne.
Splav Prielomu Hornádu cez Slovenský raj sme začali v Podlesku. Prišiel správca, vysvetlil nám čo nás čaká, predal nám lístky na splav a my sme sa do toho pustili. Voda bola na minimálnej hranici splavnosti a bolo to aj cítiť. Úsek po Hrdlo Hornádu je meandrovitý a rieka je zarezaná medzi hlinené brehy a kríky. V jednom oblúku prúdnica išla popod krík a všetci to nejako zvládli prebojovať, prerúčkovať cez neho okrem mňa. Ja som sa tam vykúpal. Bolo to ale prvé a posledné nedobrovoľné kúpanie nás všetkých. Ďalej nás už čakal len Prielom Hornádu, ktorý je zážitok aj na pešo, ale na vode je to úplne iné. Krásne úseky pokojnej vody sa striedajú s úsekmi, kde sa Hornád stáča, úzka prúdnica vody nedáva alternatívu inej cesty a prúd Vás unáša kolmo na skalnú stenu. Dosť často sa prúd od skaly ani neodráža, ale mizne pod ňou. To boli úseky, kde som bol nesmierne šťastný, že sedím v obratnom kajačiku a Upon musel predviesť všetko svoje vodácke umenie na kormidle dvojky kanoe. Ako sám povedal zo začiatku to bolo zaujímavé, náročné, ale po čase sa to stalo dosť otravné. Bojovať s prúdom a nenaraziť do múru, kde Vás tlačí prúd vody a nedáva Vám šancu na žiadny ľahký únik... Ani na kajačiku to nebolo zadarmo a Hornád ma čo to naučil o pádlovaní. Splav to bol rozhodne náročný, ale nádherný. Veríme že si ho zopakujeme, veď dosť ľudí sa nemohlo pridať.
Ďuri
Album fotiek - klikni na obrázok


Posledná úprava Streda, 04 Január 2017 12:17
 
 

Partneri

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok