Skialp vo Vysokých Tatrách 2018_1 PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Pondelok, 12 Február 2018 14:51

Skialpový výlet vo Vysokých Tatrách - výšľap do Lomnického sedla

V januári sa nám podarilo opäť dať dokopy dačo času a partičku, a tak sme sa vybrali do Tatier. Vzhľadom na snehové podmienky sme sa rozhodli pre Lomnické sedlo. Podľa našich kamarátov to bolo v tom čase všade buď veľmi tvrdé, alebo tam nebol sneh. Tak sme sa pokorne vybrali krajom zjazdovky do najvyššieho možného dostupného bodu. Prejavil som sa ako dobrodruh a charakter a pre istotu som si zabudol vetrovku!!!!! Také neslýchané. Chvalabohu bola príroda milosrdná a umožnila mi výjsť až do najvyššieho bodu túry. Po ceste (podotýkam, že ešte nikto z nás nestál na lyžiach ani skialpoch túto sezónu) sme si aj hovorili, že na rozlyžovanie by vari mohlo byť niečo menej, ale podľa hesla čím horšie, tým lepšie... sme sa do toho pustili. Čím vyššie, tým zimšie, ale aj tvrdšie. V hornej pasáži pod skalnatým plesom v cieľovej rovinke výšľapu už nedržali ani naše pásy. Tak sme si pripli na batoh a veselo došľapali. Evku sme nechali na chate a po krátkom občerstvení sme pokračovali s Ďurim do sedla. Hmla bola neúprosná a skrývala nástrahy, viditeľnosť sa postupne znižovala na 15-20 metrov. Z dávneho výšľapu som si pamätal, že mimo zjazdovky tu zvykli trčať (za nízkeho stavu snehu) skaly. Hmla len umocňovala toto riziko i keď nič z toho nebolo vidieť. Zrazu som sa priblížil k Ďurimu, ten mi povedal, že na vrchol je to už len asi 300 metrov, vedel som, že mu chytnú sadze. Asi o cca 2 minúty som Ďura nevidel. Krátko po tom sa mi šmykli pásy a viezol som sa po zadku po zjazdovke. Paličky som mal na zápästiach a len bezmocne za mnou plandali. Keďže som mal stále nohy pod sebou, tak som vytvoril akýsi stromček a hrnul tú trochu mäkkého snehu zo zjazdovky pod sebou. Keď som asi po 50 metroch zastavil na tomto vankúši zanadával som si, aspoň som tým ostatným spolušlpapačom dal na javo, že som OK. Vypol som lyže, telefón mi zamrzol, ja som skoro primrzol, ale keď je človek (nas-rozvášnený) ani mu zima nie je. Využil som moment tepla, rýchlo som pripol lyže na batoh. Keď som sa postavil, že idem hore, minul ma podobný nešťastník šmýkajúci sa... podľa zvuku šiel ešte o dobrých 100 metrov nižšie, ale nepočul som žiadny náraz. Hneď na to ho následovali kamaráti ešte stojaci na lyžiach (nie horská služba). Ďura som našiel v dobrej nálade v sedle. Dlho sme sa nezdržiavali fotkami hmly a šli sme si vyzdvihnúť Evu.

Zhrnutie: Na rozlyžovanie je to úplne bombový svah. Je tak dlhý, že na ňom zažijete pravdepodobne všetky druhy snehu. Na šľapanie je to výborný test kondície.
Upon

Ja len dodám, že Evka podala super výkon. Bojovala, nevzdávala sa a na Skalnaté pleso vyšla s úsmevom. Vyšla by aj do sedla, ale rozumne vyhodnotila situáciu, že to nepôjde moc jednoducho a radšej nás počkala na chate. Mne sa šlapalo relatívne dobre na širších pásoch, Upon to mal ťažké a letel aj dole. Evka by to mala asi ešte ťažšie ako Upon. Som rád že sa tak dobre rozhodla.
Upon prepáč že som ťa nečakal pred vrcholom, ale už mi začínalo byť zima a boli sme na relatívne bezpečnej zjazdovke. V teréne by som Ti nezdrhol.
Ďuri

Album fotiek - klikni na obrázok

Posledná úprava Piatok, 06 Apríl 2018 11:20
 
 

Partneri

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok